A pánikroham vagy szívroham megkülönböztetése akár életmentő is lehet, ezért fontos, hogy ismerjük és felismerjük a tüneteket! Bárkivel előfordulhat, hogy egy megterhelő élethelyzet kapcsán pánikrohamot él át, melynek megjelenési tüneteiben átfedés lehet a szívinfarktus tüneteivel. Míg az előbbi kellemetlen ugyan, de nem veszélyezteti az életünket, addig a szívroham azonnali orvosi beavatkozást igényel.
Életünk során a mindennapokban számos stresszes helyzettel találkozunk és nem mindegy hogyan reagálunk rá. A helyes stresszkezelést érdemes tudatosan elsajátítani, stresszkezelési technikákat alkalmazni és szükség esetén a kiegyensúlyozott étrend és életvitel mellett akár idegnyugtató hatású étrendkiegészítőket is alkalmazni.
Pánikroham tünetei
Vészhelyzetben, stresszhelyzetben bárki megtapasztalhatja a pánik tüneteit.
Egy erősebb szívdobogás, izzadás, mellkasi fájdalom vagy szédülés mind a szervezet stresszre adott válaszreakciói lehetnek.
Abban az esetben, ha ez a fajta rosszullét komolyabb ok nélkül jelentkezik, ismétlődik, pánikroham állhat a háttérben. Gombócérzés a torokban, remegés, hidegrázás, szédülés, izzadás, mellkasi szúró érzés, erőteljes szívdobogásérzés, halálfélelem jelentkezik leggyakrabban, melyek 10 percen belül fokozódnak, majd 20-30 percen belül megszűnnek.
Mindig gondoljunk arra, hogy az általunk pánikroham tüneteinek vélt panaszok akár szívroham tünetei is lehetnek. Ha felmerül a gyanú, hogy szívinfarktus tüneteivel van dolgunk, azonnal telefonáljunk mentőért!
Szívinfarktus tünetei
A szívroham tünetei között a vezető tünet a szorító mellkasi fájdalom, de egyéb tünetek is jelentkezhetnek:
- fájdalom, nyomásérzés a mellkas közepén, ami akár a háton lefelé és bal karon lefelé sugároz
- a mellkasi fájdalom akár az állkapocs irányába, a nyak váll, a kar, a hát irányába is kiterjedhet
- a fájdalom erőssége változhat
- relaxáló légzéssel nem befolyásolható a fájdalom időtartama, mértéke
- a beteg sokszor hideg verejtékes, émelyeghet is
- légszomj, izzadás,
- hányinger, hányás
- megsemmisülés érzés, ájulás
Pánikroham és infarktus közötti különbség
Akinek nem volt még pánikrohama, a pánikroham tünetei és az infarktus tünetei között nehezen tesz különbséget. A legjobb döntés ilyenkor azonnal orvoshoz fordulni, ahol hamar kiderül, hogy „csak” a stressz csökkentése szükséges vagy szívinfarktussal van dolgunk.
Akinek volt már pánikrohama, általában hamar felismeri a pánikroham tüneteit, a fájdalom jellegéből, a tünetek típusából és időtartamából kifolyólag.
Míg a szívroham tünete inkább a szorító mellkasi érzés, a pánikroham tünete a szúró mellkasi érzés, mellette pedig a fájdalom és zsibbadás nemcsak a bal kar irányába, de a jobb kar felé, a lábak felé is sugározhat. A pánikbetegséget és a szívinfarktust orvos tudja megkülönböztetni, ezért mellkasi fájdalom esetén mindig mentőt kell hívni.
A pánikroham miatt sokan fulladó érzést éreznek, félelmet, szédülést, izzadást, légszomjat. A pánikroham tünetei nagyjából 10 percen belül elérik a tetőpontot. Infarktus esetén stresszkezelési technikák alkalmazása mellett sem javulnak a tünetek.
Stresszkezelés
A stressz tünetei közé tartoznak többek között:
- szapora szívverés
- izzadás
- felgyorsult légzés
- megfeszült izmok
- fejfájás
- gyomorgörcs
- hasmenés
- magas vérnyomás
A mindennapokban a stressz tünetei sokféleképpen megmutatkozhatnak, vannak, akiknél csak izzadás vagy éppen gyomorégés hívja fel a figyelmet a folyamatos stressz jelenlétére.
Hatékony stresszkezelési módszerekkel a szervezet stressz szintje csökkenthető, ami által egy jobb életminőség érhető el és a stressz okozta betegségek is megelőzhetőek. A stressz hatása a szívre például, hogy emelkedik a pulzusszám, nő a vérnyomás.
Stressz ellen érdemes meditációs technikákat elsajátítani és alkalmazni, légzésgyakorlatokat megtanulni. Ezek mellett persze a kiegyensúlyozott életmód, az egészséges táplálkozás, rendszeres testmozgás, pihentető alvás vagy éppen a feltöltő programok szintén nagyon fontosak a stressz tüneteinek kezelésében, a stressz hosszútávú következményeinek elkerülésében.
A gyógynövények ereje is segítségül hívható stressz ellen, a citromfű például ízletes tea formájában is fogyasztható napszaktól függetlenül. A macskagyökér, magnézium tartalmú étrendkiegészítők is támogathatják a pihentető, nyugodt alvást, ami a hatékony stresszkezelés elengedhetetlen tényezője.